Co to jest Litecoin (LTC)?

Często mówi się, że Litecoin „jest cyfrowym srebrem” (jest to nawiązanie do Bitcoina, który jest nazywany „cyfrowym złotem). Nie przypadkowo Litecoin jest porównywany do Bitcoina. Taki stan rzeczy wynika z tego, że Litecoin został oparty na oryginalnym kodzie źródłowym Bitcoina. Twórcy stworzyli tą kryptowalutę z myślą o poprawie pewnych aspektów, które są problematyczne w sieci Bitcoin. W poniższym tekście wyjaśniamy czym charakteryzuje się Litecoin i czym różni się w stosunku do Bitcoina.

Litecoin - co to jest?

Litecoin, to kryptowaluta, która jest oparta na otwartym kodzie źródłowym Bitcoina, dlatego opisując charakterystykę tej kryptowaluty najłatwiej sprawdzić czym Litecoin różni się od Bitcoina.

Obie kryptowaluty wykorzystują mechanizm konsensusu Proof of Work. Natomiast algorytmy do weryfikacji bloków są różne. Bitcoin korzysta z SHA, natomiast Litecoin korzysta z algorytmu Scrypt.

Główna różnica pomiędzy BTC i LTC polega na tym, że Litecoin pozwala na szybsze zatwierdzanie transakcji. Bitcoin wykonuje taką operację w ciągu około 10 minut, podczas gdy Litecoin potrzebuje tylko 2,5 minuty. To sprawia, że Litecoin bardziej nadaje się do wykonywania szybkich płatności.

Litecoin wprowadził SegWit, co przyczyniło się do poprawy skalowalności sieci. SegWit pozwala na przetworzenie większej liczby transakcji w jednym bloku oraz zmniejsza koszty transakcyjne. Wprowadzenie SegWit otworzyło drogę do wdrożenia kolejnych rozwiązań poprawiających skalowalność sieci, takich jak Lightning Network.

W efekcie Litecoin jest zazwyczaj określany jako szybsza, lżejsza i bardziej skalowalna wersja Bitcoina. Ale nie jest on bezpośrednią konkurencją dla Bitcoina. Co więcej innowacyjne rozwiązania takie jak SegWit czy Lightning Network dzięki Litecoinowi zostały wprowadzone również w Bitcoinie.

Litecoin kryptowaluta LTC

Natywną kryptowalutą Litecoina jest LTC. Kryptowaluta ta od wielu lat utrzymuje się w czołówce kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. Maksymalna ilość jednostek to 84 miliony. Natomiast obecne zasoby w obiegu to ponad 72 miliony jednostek (stan na 2023 rok).

Kim są twórcy Litecoina?

Twórcą Litecoina jest programista Charlie Lee (który pracował wcześniej w firmie Google, a następnie dołączył do zespołu Coinbase - jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie).

Obecnie Litecoin ma aktywną społeczność, która pracuje nad ulepszaniem i rozwijaniem protokołu. W ciągu ostatnich kilku lat Litecoin przeszedł wiele ulepszeń (np. SegWit i Lightning Network).

FAQ

Czym charakteryzuje się Litecoin?

Litecoin jest projektem, który jest oparty na Bitcoinie. Z reguły Litecoin jest określany jako szybsza, lżejsza, tańsza i bardziej skalowalna wersja najpopularniejszej z kryptowalut.

Gdzie przechowywać LTC?

Litecoina można kupić oraz przechowywać na giełdzie kryptowalut (np. Egera). Poza tym, do przechowywania kryptowaluty LTC można wykorzystać portfele sprzętowe (np. Ledger lub Trezor) lub portfele online (np. Exodus lub BRD).

Gdzie kupić Litecoina (LTC)?

LTC to kryptowaluta, która jest dostępna na różnych giełdach kryptowalut – między innymi na giełdzie Egera. Z uwagi na bezpieczeństwo raczej nie warto korzystać z mało znanych giełd kryptowalut. Najlepiej kup Litecoin na rozpoznawalnej platformie giełdowej o uznanej pozycji rynkowej.

Oczywiście, należy pamiętać, że na giełdzie powinny znajdować się wyłącznie środki, służące do handlowania. Jeśli zamierzamy przechowywać kryptowaluty w sposób długoterminowy to lepiej skorzystać z zimnych portfeli sprzętowych (np. Ledger lub Trezor).

Beginnen Sie Ihre Trading-Reise gleich hier!

...oder einfach weiter Preise berechnen calculating

Handel

Inhaltsverzeichnis